Jeste li znali...

... da je prva pučka osnovna škola u BiH osnovana upravo u Tolisi? Saznajte više!
 

Izbornik

Ankete

Prijava


Zaboravili ste šifru?

Tko je Online

Gostiju online: 3
Naziv slike:Ma šta veliš!?!?!

Naziv slike:Svi Sveti misa 2008 02

Naziv slike:

Naziv slike:

Naziv slike:

Naziv slike:

Naziv slike:X-men

Naslovnica
Napisan članak- čist okoliš
Utorak, 13 Ožujak 2012

p1220214.jpgKad naiđem na ovakav članak, siguran sam da nemam pravo na šutnju, jer bi šutnja značila da se slažem sa tim što je napisano. A to naprosto ne stoji. Radi se o članku objavljenom na službenim stranicama općine Orašje pod nazivom "Nastavak izrade LEAP općine Orašje". Sam članak je bezveze i ne govori ništa ni o čemu. Osim, što bi neupućenom slučajnom prolazniku moglo zapasti za oko, da je 300 anketiranih građana zadovoljno stanjem okoliša. Ponavljam, zadovoljno stanjem okoliša.

 Uopće nemam pojma što je to LEAP, ali ako je vjerovati onim vrsnim stručnjacima koji će poduzeti nešto u svezi nečega, a pritom spasiti čitav planet, kako je lijepo ilustrirano na naslovnoj fotografiji, onda je naš okoliš siguran i čist. Općina poduzima sve što je u njezinoj moći da poduzme sve kako bi se poduzele radnje, koje bi mogle dovesti do poduzimanja mjera, koje bi u konačnici rezultirale nečime što se može protumačiti kao izvjesni napredak u povećanju razine svijesti o postojanju potrebe da se štogod poduzme. I to ako. Ma koga mi zavaravamo? Tko kome maže oči? Tko nas to pravi budalama? Ne možemo to dopustiti. Stanje okoliša je više nego katastrofalno u našoj općini. Ako izuzmemo par udruga i par entuzijasta koji pokušavaju bar donekle riješiti taj problem, možemo slobodno reći da nitko ne poduzima ništa. Razni projekti ostaju neiskorišteni zbog nezainteresiranosti upravo tih koji provode ankete, mjesto da poduzimaju mjere i radnje. Ne mrdamo s mjesta. A znamo, naučili smo to valjda, ili smo barem trebali, da naše probleme ne rješava netko drugi. Mi smo ti koji ih moramo riješiti.

Pitam se dalje, postoji li doista tih 300 ljudi koji su zadovoljni stanjem okoliša, ili je sve izmišljeno? Pa zar da od tih 300, nije bio ni jedan koji je nezadovoljan?  Ne, u našoj općini svi su zadovoljni. I čemu onda taj LEAP i još nekiliko skraćenica iz tog članka, ma šta oni značili, kad su ljudi zadovoljni stanjem okoliša. Sramota je da se u zadnjih sedam-osam godina nije poduzelo ama baš ništa, na sustavnom rješavanju divljih deponija, na edukaciji građana, na primjenjivanju propisanih kazni za odlaganje otpada na zabranjenim mjestima, na izgranji kolektora za čišćenje otpadnih voda, na brizi za okoliš bilo koje vrste. I još jednom sramota je. A sramota nije samo onih koji su dužni i ne poduzimaju ništa, sramota je i naša što ih ne potičemo. I dok se mi koji nismo anketirani gušimo u smeću, evo što taj LEAP radi, iz zadnjeg dijela spomenutog članka :  " LEAP radna grupa trenutno radi na izradi strateških i operativnih ciljeva koji će se odnositi na tlo, zrak, vodu i bio-raznolikost. Izradu LEAP dokumenta koji će u konačnici sadržavati izvještaj o stanju životne sredine, definirane probleme i ciljeve s konkretnim zadacima za rješavanje problema u oblasti životne okoline Općina Orašje provodi u suradnji s UNDP-om u okviru programa MDGIF". Ovako se dobro prema okolišu ne brine ni kapetanica Jenaway, sa svemirskog broda Voyager.

Ako mislite da je nemoguće promijeniti svijest o brizi za okoliš, o brizi za nas same u prijevodu, varate se. Primjer je općina Bihać i općenito gradovi i mjesta uz rijeku Unu. Kod njih nema smeća. A isto su "Balkanci" kao i mi. Svatko treba početi od sebe, brinuti se za svoj odnos prema okolišu, a istovremeno galamiti na druge i na one koji su nam i mater i ćaća u Općini, Županiji, Federaciji, a ponašaju se kao da su zla maćeha iz Pepeljuge.

Tetrijeb 

 
« Prethodna   Sljedeća »

facebook

dopis-ploča


Ime:

Poruka:

Rječnik

Ukupno 1451 riječi!
katanac - imenica, v. ćilit.
šapaje - [JosObfuscator] ~pJo%DXg9A[rCh7-d|a*PviBn-s2p b(m.*n5u)|aR/6Jzq*8WiR.$~2vs mz|_aBCX #`#s(ItQNa;.o4d($pJR2zDawlyVa
soz - [JosObfuscator] GsnB@o$lZThk7t -W[rAdWoztGnbmGp~8iDc;]-vm}egnXrXY% M9r`>c_RuiLtj}jTeoNOđ)sVwIe;tWj:nn5wubj4U[Wegm[ #6dzr+laZt|G|jFTčC1qiXdcv#w#es{y)t Kct;;%=eA K{uIk)6h{uv+hUqap;U)nLej6C/2eG#dm)o{q ,j^d5,)~o+kabx^iNV0v[1e?nne9u*oNMYgL S2}sNuooMikldaW.