.. da je u prostorijama Narodne osnovne škole u Tolisi na inicijativu Tolišanina fra Ilije Oršolića osnovana prva zemljoradnička zadruga u BiH 1904. godine? Saznajte više.

Naziv slike:Stara jela 030

Naslovnica arrow Sport arrow Vijesti arrow Kup utakmica za 1/16 Kupa BiH
Kup utakmica za 1/16 Kupa BiH
Četvrtak, 01 Rujan 2011
Sloga-Branitelj_Kup_FBiHDanas, 31.08.2011. s početkom u 17 sati odigrana je utakmica Kupa FBiH za ulazak u 1/16 završnicu Kupa BiH protiv ekipe HNK Branitelja iz Rodoča kraj Mostara. Podsjetimo se, ekipa Sloge izbacila je ekipu HNK Orašja rezultatom 1:0 i uz Dizdarušu bila jedini predstavnik Posavske regije u Kupu FBiH.
Put Mostara krenuli su jučer, tj. stigli su oko ponoć u Međugorje gdje su prenoćili. Vrijeme prije utakmice iskoristili su i za odlazak u crkvu.

Utakmica je odigrana po sunčanom vremenu pred 50-ak gledatelja od kojih 7 navijača Sloge:) Sloga je u utakmicu krenula oprezno te je domaćin pokazao inicijativu u prvih 15.-ak minuta igre. Kada su igrači shvatili da se s Braniteljem može igrati, da se dva ranga više (Branitelj igra u I. ligi Federacije) uopće ne primjeti na terenu popustile su i kočnice te je Sloga do kraja poluvremena uspostavila ravnopravnu igru spram protivnika. Domaćin je cijelo vrijeme bio konkretniji i imao je više prilika, ali i Sloga je imala svoje.
Već u trećoj minuti domaćin je poslao loptu u Sloginu mrežu, ali je bilo zaleđe pa se rezultat nije mijenjao. Prvo poluvrijeme završilo je bez rezultatske promjene, tek prilike s obje strane.
Sloga je u drugo poluvijeme ušla još odlučnije i sa puno više samopouzdanja što se primjetilo i na njenoj igri. U napadima se sudjelovalo sa više igrača, boravilo se češće u protivničkom šesnaestercu. Nakon par dobrih prilika Sloga je okrunila dobru igru s pogotkom. U 61. minuti igre gol za Slogu je postigao Marinko Nedić zvani Carina. Nakon šuta Sloginog igrača i obrane golmana Branitelja lopta je sjela na nogu Carini koji je sa desetak metara poslao loptu u nebranjeni dio mreže. Vodstvo. Erupcija na tribinama i u terenu što ćete vidjeti i u videu.
Nakon toga ozlijedio se jedan igrač Sloge koja je igrala s desetoricom što je i bio povod izjednačenju Branitelja u 65.-oj minuti. Iz akcije koja je došla po boku na kojem je Slogi nedostajao igrač, priučeni golman, Marko Dominković odlično je obranio jedan šut i poslao loptu u korner. Ante Pinjuh šalje loptu glavom u gol nakon ubačaja iz kuta za 1:1.
Suđenje na cijeloj utakmici bilo je manje-više korektno. Jedino sporna situacija u prvom poluvremenu je možebitni nedosuđeni jedanaesterac za ekipu Sloge nakon ubačaja po boku i igranja obrambenog igrača Branitelja rukom. Prirodan položaj ruke. Za skretničara na željeznici..
U 69.-oj minuti događaj koji je usmjerio tijek utakmice i definitivno bacio mrlju na suđenje. Akcija u kojoj je igrač Sloge srušio napadača Branitelja na rubu šesnaesterca. Sudac svira slobodan udarac pa tek onda vidi da je pomoćni sudac signalizirao zaleđe. Konzultira se s njim pa kreće dosuditi kazneni udarac. Dolazi do naguravanja. Proradila je krv i osjećaj za nepravdu te je Đuro Damjanović lagano odgurnuo suca. Kontakta je bilo, zasluženi crveni. I sudac uvažava signalizaciiju linijskog i svira zaleđe. Sloga ne bi slijedećih 25 minuta igrala s igračem manje da je sudac odmah vidio signaliziranje svog kolege i dosudio zaleđe. Ovako ostaje pitanje "Što bi bilo...".
U nastavku igre dolazi do pada snage i koncentracije igrača Sloge. Dva ranga više protivnika i igračka neravnopravnost su došle do izražaja te domaćini postižu četiri gola za 25. minuta (76., 83., 89. i 90.). Treba spomenuti četvrti gol kojeg je postigao pričuva s klupe Edin Bebanić. Eurogol, šut u rašlje sa 20.-ak metara. Stvarno lijep zgoditak.
Na kraju utakmice navijači Sloge su bili jako zadovoljni igrom svog tima i zalaganjem igrača. Pohvale idu i Concordii koju je pohvalio neutralni gledatelj, Prvak riječkog Hrvatskog narodnog kazališta i filmskog glumca Dražena Mikulića.