Jeste li znali...

..da Tolisa ima 7 doktora znanosti što je po broju doktora znanosti na 1000 stanovnika više nego i u Republici Hrvatskoj*!! više
 

Izbornik

Ankete

Prijava


Zaboravili ste šifru?

Tko je Online

Gostiju online: 8
Naziv slike:

Naziv slike:

Naziv slike:

Naziv slike:Stara jela 057

Naziv slike:

Naziv slike:

Naziv slike:

Naslovnica
Interventni, da ne kažem šta
Ponedjeljak, 15 Lipanj 2009

  teletabisi_1024x768.jpgJeste li se ikad zapitali što  je to licemjerje. Niste? Nisam ni ja. Ali evo, tko o čemu, a mi opet o tome. Licemjerje je kad netko uzme lenjir i mjeri nam lice uzduž i poprijeko. A kako se onda zove ono što radi federalna vlada (ili da napišemo „P", umjesto „F"), u suradnji sa našim ministrima iz ove niže, županijske lige?

Kao seoski idiot koji se ne razumije ni u belegiju, a opet se laća kose, tako i ta naša vlada radi poslove kojima nije dorasla, a ne odstupa, nego gura. Istina bog, nije ovo prvi puta da naša ta ()ederalna Vlada vrši veliku nuždu nad našim glavama, ali je, brate, dosta. Dosta je! No da ne duljim, zadnje licemjerje kojim se okitiše, jeste ovaj pod duplim navodnicima, dobro podvučen, debelim, velikim slovima napisan, kurzivom ispisan ""INTERVENTNI ZAKON"". Interventni zakon donosi se na razini Federacije BiH, i njime se umanjuju plaće profesorima, nastavnicima, policajcima, državnim službenicima i namještenicima na svim nivoima vlasti, za 20% i ukida se pravo na topli obrok. I sad, neki će reći, pa neka je i treba. Možda i treba. Možda se u državnoj službi ne radi ništa, možda su policajci i onako preplaćeni (ako je plaća od 550 maraka puno, sa noćnim radom i sa radom nedjeljom i blagdanima i daleko je najniža od svih županija u federaciji-namjerno malim slovima). Ne radi se o tome. I to u ovoj priči nije uopće bitno. Prvo,  bitno je to da su se dotaknuli nas i naše Županije samo kad je u pitanju umanjivanje plaća. Dok su povećavali, drugi su povećavali uključujući i parlament koji će taj zakon donijeti. Matematika je jasna ako nešto povaćaš za 50%, a onda umanjiš za 20%, dobivaš opet poprilično povećanje. Međutim, ako nešto ne povećavaš, nego samo smanjuješ, onda je to smanjenje. Drugo, vlada federacije se direktno miješa u nadležnosti županija i općina. Nije slučajno propisano Ustavom, da nešto radi država, nešto federacija, nešto županije, a nešto pak općine. Ili oni možda misle da jeste. Ako uopće misle i ako uopće imaju i čime. I sad pazi molim te. Oni sve to misle provesti, a da nisu pitali nikoga koga se to direktno tiče, što misli o tome. I kad se dogodi da ljudi izađu na ulice neće ih zaštititi MMF ni Svjetska banka, koja im daje „Stani đe jesi" aranžmane. I treće, taj „Stani đe jesi aranžman" dobiva država BiH, Federacija uvodi Zakon, najviše će popušiti Županije i općine, a pare od tog aranžmana, dobivaju država i federacija (i vjerojatno neki zaslužniji), dok županijama i općinama ništa. Osim naravno duga, koji ostaje nama i našoj djeci. Pa dokle? Sjetite se, nije davno bilo da su županije imale puno veće ovlasti. Ovlasti koje su im dane Daytonskim sporazumom, dakle ugrađene su u sve ustave, kolikogod da ih ima. Danas je ostala samo sjena od toga. Zašto? Zato što smo imali političare koji su gledali samo svoju korist, a ne korist sredine. Zato što smo imali političare koji su puštali da se kod nas provode pilot projekti, koji zažive preko noći, bili dobri ili loši. Zato što smo mi koji smo ih birali bili luđi nego oni, jer smo im dali blagoslov za to. I na koncu zato što smo stoka, jer mislimo da je netko drugi pametniji od nas i da nam netko tko nam nije nitko i ništa želi dobro, i da će posao koji radi umjesto nas, odraditi za nas. Toliko puta smo se prevarili, a varamo se opet. I dokle god je tako, Zapadno-hercegovačka Županija će za kojekakve projekte za razvoj poljoprivrede iz vlade federacije dobivati 10 puta više sredstava nego naša Županija, iako je raalno da naša Županija dobije 10 puta više. Pa se vi mislite!

Tetrijeb

 
« Prethodna   Sljedeća »

facebook

dopis-ploča


Ime:

Poruka:

Rječnik

Ukupno 1451 riječi!
rska - imenica, neugodna buka, galama, prasak, vika.
maljanje - [JosObfuscator] |/i^K=5Pmq3ve3v(}n`phiUm5Hxc8Iaobn),I 8X~8u#AwtTw@rYlHjh~~?aDCcCvYvI(a>a`(njrFvj>ebA /CkY^woQzw/^m3BeEpV W.sxlK-|nz1iP{k|j8FRUeV`gna>Ys bG69cr?8$f1u[;kw~o+xma/n Wpt4tuN[w= _{$lDg,=DixcQzePxk.
bezec - prilog, u kartaškim igrama, karta koja uz drugu kartu može odnijeti štih. U igri bele naprimjer, strana desetka uz kralja iste boje. \"Imo sam bezec desetku žira i opet ne prođe\"